Novosti

Markovčani na XVII Internacionalnom festivalu folklora i sevdaha – Lukavica 2023.

No Comments

Subotu, 15. srpnja 2023. godine, članovi velike i srednje plesne skupine SKUU Franjo Strapač Markovac Našički, praćeni pjevačicama i nekolicinom mama, proveli su na prekrasnom međunarodnom festivalu. Društvo se odazvalo pozivu KUD-a „Lukavica“-Gračanica i predstavilo na XVII Internacionalnom festivalu folklora i sevdaha – Lukavica 2023.

Lukavica je naselje smješteno na brežuljcima planine Trebave u Bosni i Hercegovini, Federaciji BiH, u Tuzlanskom kantonu, pored grada Gračanice. Domaćin nas je srdačno i toplo dočekao. Naravno, najprije smo navalili na ćevape u mehani/konobi „Kod Sukija“. Svi, koji piju kavu, pijuckali su je koliko su htjeli džaba iz najveće džezve (zlatne) na svijetu. Da je najveća, potvrđuje njezin upis u Guinnessovu knjigu rekorda, njezin certifikat.

Vesna Budoš, predsjednica SKUU i Branka Baksa, predsjednica Matice slovačke, bile su na prijemu predstavnika društava na kojem su se svi međusobno kratko predstavili. Smješteni u Osnovnoj školi Lukavica, mladi su folkloraši najprije otkrili šifru za WIFI, a zatim se u učionici malo i kartali. Omalena Lukavica je poznata po njegovanju kulture i tradicije Bošnjaka, no, na Festival rado poziva goste koji promoviraju svoju kulturu i tradiciju. Njezini stanovnici i gosti imaju privilegij na tamošnjoj pozornici gledati folklorna društva iz različitih zemalja, folkloraše raznih nacija. Svečani mimohod folkloraša u lijepim raznolikim nošnjama kroz mjesto predvodile su đakovačke mažoretkinje i zastave država sudionika.

Festival je održan na ljetnoj pozornici iza škole, a okupio je jedanaest društava iz pet zemalja (Turska, Slovenija, Hrvatska, Makedonija, Bosna i Hercegovina). Đakovačke mažoretkinje „SKLAD“ pokazale su svoju mladost i okretnost, a FD Šentjur iz Slovenije predstavio se polkom. SKUU Franjo Strapač plesovima Kosovy i Tanec z hrablami te Šarišskom polkom i Friškom, predstavio je slovačku nacionalnu manjinu u Hrvatskoj. Domaći KUD Lukavica izveo je živu koreografiju Majka budila Mehmeda. Taman kad si pomislio da ne može brže, FA Ljiljan Skopje iz Sjeverne Makedonije zaplesao je još brže. KUD Krenica – Gala iz Gale u općini Otok iz Splitsko-dalmatinske županije očarao je svečanim Erom s onoga svijeta. Publika je uživala i u izvedbi brzog kola KUD-a Behar Pistaline iz Bosanske Krupe. Romsko kulturno umjetničko društvo „Darda“ iz Darde, iz Baranje, živo je plesalo uz zvuke violine. Folklorni plesni ansambl Gerze Halk Eğitim Merkezi Kulȕbȕ iz crnomorskog dijela Turske privukao je pažnju svojom kolorističkom nošnjom te instrumentima po izgledu sličnom žlici. S obzirom da su Turci putovali do Lukavice čak 53 sata, na pozornicu su izlazili dva puta. Društvo zanimljivog naziva KUD Zmaj od Bosne iz Gradačca krasio je djevojke s prekrasnim dukatima. Iz Republike Srpske stiglo je ukrajinsko KPD Taras Ševčenko iz Prnjavora sa svojim gipkim i vještim plesačima. Neki od njih su ovdje već gostovali, a nekima, pa tako i Markovčanima, ovo je bio prvi posjet Lukavici.

Mnogobrojna publika, zaljubljena u folklor i sevdalinke, marljivo je pljeskom nagrađivala sve izvođače. Bravo je riječ koja se neprestano uzvikivala. Sa smiješkom su se gledale raskošne nošnje, brzi i temperamentni koraci, ali i markovački umorni mali kosci. Bila je to jedna od ljepših, šarenijih, veselijih, bržih i glasnijih manifestacija na kojoj su Markovčani sudjelovali. Na pozornici, u jednom malenom mjestu ljudi velikog srca, u kratkom se vremenu izmijenjalo čitavo bogatstvo plesnih koraka, ritmova i nošnji. Zanimljivo je bilo uočiti da su plesači uglavnom djevojke. Nakon službenog dijela programa uslijedila je prava bosanska večera s ćevapima i pljeskavicama, a zatim je na školskom igralištu i pozornici krenuo dernek – zajednička kola, međusobno poučavanje i velika želja mladih da druge nauče svoje, ali i da od drugih nauče nešto tuđe. Hvala predsjedniku KUD-a „Lukavica“ Jasminu Brkičeviću na pozivu i pruženoj prilici da SKUU Franjo Strapač predstavi Slovačku i Hrvatsku. Najmlađi markovački folkloraši upoznali su novo mjesto i njegovu povijest, nove kulture i religije, sevdalinke, vidjeli spomen obilježje za žrtve Srebrenice i spomenik žrtvama njihova mjesta u tragičnom Ratu u Bosni i Hercegovini (1991.-1995.), džamiju s minaretom. Spoznali su da čovjek pruža šansu novom životu i suradnji, istovremeno ne zaboravljajući svoju tugu i bol, nepravdu. Na štandu su razgledali bosanske slatkiše i razne vrste halve (alve), a nešto i kupili za kući. Bila je ovo prilika za nova prijateljstva i nove suradnje. Pokrovitelji su bili Ministarstvo za kulturu, sport i mlade TK, Grad Gračanica te Turistička zajednica grada Gračanice. Simboličnom cijenom ulaznice gledatelji su podržali rad Društva. Generalni pokrovitelj, za koji je kraći intervju dala i Branka Baksa, bila je Super TV Tuzla, a pomogli su i RTV TK, Radio Gračanica, Dnevni Avaz, Knjižara Ado te mnogobrojni pojedinci i njihove tvrtke/obrti svojim donacijama.

Vesna Baksa

Vaš komentar